Mida teeb sinine valgus meie silmadega?

Sinist valgust blokeerivad prillid aitavad parandada kontrasti nägemist ning vähendada läbi selle silmade koormust.

Viimastel aastatel räägitakse üha rohkem sinisest ehk HEV (ingl. High Energy Visible) valgusest. Nutiseadmete ja kõikvõimalike digitaalsete ekraanide kasutuse tõusu tõttu on sinise valguse mõju inimestele suurem kui kunagi varem. Ekspertide hinnangul mõjutab sinine valgus nägemisest enam inimese unetsüklit. Nimelt looduses esinev sinine valgus äratab meid üles ja õhtul peaks selle mõju vähenema. Paraku kunstliku sinise valgusega kipume end just õhtuti ümbritsema. Lensor.eu annab nõu, kuidas sinise valguse mõjusid leevendada ning mis roll on selles sinise valguse prillidel.

Mis on silmade digitaalne ülekoormus?

Sinise valgusega seonduv sage diagnoos on silmade digitaalne ülekoormus (ingl. Digital eye strain), tuntud ka kui arvuti vaatamise sündroom (ingl. Computer vision syndrom ehk CVS). Arvuti või nutiseadme ekraanil ei ole tekst nii terav ja selge kui paberil, tähtede ja tausta vaheline kontrast on väiksem ning peegeldus muudab lugemise silmade jaoks veelgi koormavamaks. Kui ekraan on ebasobival kaugusel, seadme vaatamise nurk pole mugav ning nägemisega on juba suuremaid või väiksemaid probleeme, väsitab see silmi veelgi enam ning kaasneda võivad peavalu, nägemise hägustumine, silmade kuivus ning kaela- ja seljapinge. 

Silmade digitaalse ülekoormuse ennetamiseks soovitatakse järgida 20-20-20 reeglit, ehk iga 20 minuti tagant tõsta pilk ekraanilt ning vaadata 20 sekundit vähemalt 20 meetri kaugusele. Nii väljakutsuv kui see ka pole, tuleks samasuguseid pause teha telefonis toimetamise või sarja vaatamise ajal.

Vähenda sinist valgust kodusisustuses

Külma ja sinistes toonides valgust kasutatakse sageli baarides ja ööklubides, et inimesed seal öötundidel uniseks ei jääks. Külm valgus seostub ka kontorite ja kaubanduskeskustega, kus on oluline, et seal viibijad oleks reipad. Kodus võiks hubase tunde ja hea une seisukohalt kasutada pigem sooja valgusega valgusallikaid. Lambipirnide ja teiste valgusallikate valikul tasub selleks jälgida värvitemperatuuri näitajat ehk kelvineid (K). Soojana tajub silm värvitemperatuuri kuni umbes 3000K.  

Väldi enne magamaminekut ekraane

Nagu öeldud, siis hea une nimel tuleks 1,5 kuni 3 tundi enne magamaminekut sinist valgust kiirgavad seadmed vaateväljast eemaldada. Kuna just õhtutundidel tunduvad teler ja telefon eriti ahvatlevad, on selle harjumuse kujundamine paras väljakutse, aga mitte võimatu. Eriti tähtis on see laste puhul.

Kanna sinise valguse prille

Sinist valgust blokeerivad prillid aitavad parandada kontrasti nägemist ning vähendada läbi selle silmade koormust arvuti taga töötades või teisi digiseadmeid kasutades. Spetsiaalse tehnoloogiaga prillid aitavad vältida digiekraanide sinisest valgusest tingitud peavalu, silmade väsimust, nägemise hägustumist ning halba enesetunnet. Kui kannad nägemist korrigeerivaid prille ning veedad palju aega arvuti taga või kunstlikus valguses, võiks prillidel olla kindlasti sinist valgust blokeeriv filter. Sinise valguse prillid sobivad kandmiseks kõikidele ning nende ostmiseks ei ole vaja retsepti. Sellele vaatamata soovitame regulaarselt silmi kontrollimas käia ka siis, kui sa nägemises muutusi ei taju.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga